O czym warto pamiętać podczas dłuższej wycieczki autokarem?

wycieczka autokarem

Dłuższe wycieczki zazwyczaj organizowane są dzisiaj drogą lotniczą w celu zaoszczędzenia czasu podróży i pieniędzy. Wielu turystów, wycieczkowiczów i podróżników jednak nadal decyduje się na znacznie prostszy organizacyjnie i wygodniejszy pod kątem przewozu podręcznego bagażu i formalności odprawy, wybór transportu lądowego.

 

Jeśli zmierzamy gdzieś jedynie w gronie rodzinnym czy rówieśniczym, zazwyczaj wystarczy nam przestrzeni w prywatnych środkach lokomocji. W przypadku wycieczek klasowych w szkołach i organizowanych przez biura podróży, lub okazjonalnie przez pracodawców, potrzeba już nawet kilkudziesięciu miejsc siedzących i tutaj pomocny okazuje się wynajem autokaru. Przy trasach międzynarodowych, trwających wiele godzin, kiedy pokonać musimy od kilkuset do nawet kilku tysięcy kilometrów, musimy mieć na uwadze kilka kluczowych elementów i zadbać o to, czy:

  • Dany przewoźnik oferuje nam wszystkie zalecane udogodnienia i środki bezpieczeństwa jak: barek z podstawowym wyżywieniem i napojami, apteczka doraźnej pomocy, dwie gaśnice (po jednej bliżej kierowcy i pasażerów), wygodne i regulowane siedzenia, nagłośnienie z mikrofonem dla przewodnika wycieczki, pojemne luki bagażowe, bezpłatne połączenie z internetem za pośrednictwem sygnału WiFi, możliwość obejrzenia filmów na sprzęcie audiowizualnym, czynna toaleta, klimatyzacja w okresie wiosenno-letnim i ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym, dodatkowe gniazdka w celu podładowania baterii w urządzeniach elektronicznych, zniżki dla emerytów, dzieci, osób starszych i przewlekle chorych, itp.
  • Jadą z nami co najmniej dwaj doświadczeni kierowcy, o ugruntowanej pozycji na rynku, nie spożywający napojów alkoholowych w godzinach pracy, poddani kontroli policyjnej i aktualnym badaniom lekarskim, posiadający dokument prawa jazdy kategorii D, dowód rejestracyjny pojazdu i inne dokumenty, wynikające z ustawy o transporcie drogowym, którzy w trakcie trasy mogą się spokojnie zamienić miejscami, by skorzystać z przerwy na odpoczynek, przewidzianej na 11 godzin w ciągu doby. Kierowca nie może jednorazowo prowadzić autokaru dłużej niż 9 godzin bez przerwy ani (w przypadku wyjazdów kilkudniowych) przebywać w trasie dłużej niż 6 dni, po których zobowiązany jest do postoju, trwającego od jednego do dwóch dni.
  • Zabraliśmy ze sobą potrzebny bagaż, w tym: świeżą odzież i bieliznę na zmianę, prowiant (przede wszystkim napoje), medykamenty (np. materiały opatrunkowe oraz środki zapobiegające objawom choroby lokomocyjnej), mapę, kompas lub nawigację satelitarną GPS, dokumenty osobiste, potwierdzające naszą tożsamość, zapas pieniędzy na późniejsze wydatki, telefon komórkowy, tablet lub laptopa, książkę do czytania lub nośnik z muzyką do słuchania w trakcie trasy, wygodną poduszkę lub zagłówek do krótkiej drzemki, ręczniki, chusteczki higieniczne lub nawilżane ściereczki w celu odświeżenia twarzy, itp.
  • Autokar, którym jedziemy jest w pełni sprawny, przystosowany do dłuższych tras, nie ma usterek i jest po aktualnym przeglądzie technicznym (dokonywanym cyklicznie co każde 6 miesięcy).
  • W trakcie trasy przewidziane będą postoje np. na stacjach benzynowych, gdzie moglibyśmy dokupić potrzebne produkty lub skorzystać z toalety.
  • Przewidziane są dodatkowe koszty za ponadprogramowy bagaż lub zmianę rezerwacji.
  • Czas podróży będzie możliwie krótki i nie ulegnie znaczącym opóźnieniom.
  • Autokar ma odpowiednie oznaczenia (np. odpowiednio oświetlone w warunkach ograniczonej widoczności, kwadratowe tablice o żółtej barwie, obwieszczające obecność dzieci poniżej 18 roku życia wewnątrz pojazdu).
  • Autokar posiada swobodny dostęp do wyjść awaryjnych.