Jak wybrać przewoźnika

wynajem busów warszawa

Komfort podróży, ekonomia oraz rozbudowa sieci dróg spowodowały, że przewozy autokarowe cieszą się ogromną popularnością. Przewoźników na rynku przybywa, oferta się poszerza, ceny za bilety są coraz niższe i same nieraz „proponują” nam wybranie się w podróż. Uniwersalne narzędzie internetu oferuje nam niezwykle łatwy dostęp do jej realizacji. Zanim jednak klikniemy na ikonę „kup bilet”, weźmy pod uwagę kilka rzeczy, które pozwolą zaoszczędzić nam nerwów i rozczarowania. Oto kilka najważniejszych:

Komfort jazdy

Klimatyzacja i WC to obecnie minimum. Warto zwrócić uwagę na wygodę i możliwości regulacji foteli (uchylne, rozsuwane), sprzęt audiowizualny zainstalowany w autokarze, minibarek. Dobrze, jeśli na wyposażeniu są gniazdka elektryczne (w przypadku chęci podładowania baterii w urzędzeniach elektronicznych). Najlepiej jeśli przewoźnik oferuje nam bezpłatny dostęp do sieci internetowej np. dzięki stałemu sygnałowi WiFi.

Wiek pojazdu

Chociaż czasy zdezelowanych "rzęchów", leniwie pokonujących kilometry dróg już minął, to zdarzają się jeszcze takie "kwiatki". Wybierając firmę przewozową zwróćmy więc uwagę na wiek floty, jaką ona dysponuje. Autokar jest przecież wizytówką przewoźnika.

Pojemność luków bagażowych

Z reguły jest tak, że im wyższy autobus, tym więcej miejsca na bagaż oferuje (pomijając paradoksalnie popularne "piętrusy"). Dodatkowo niektóre firmy oferują nam tzw. "plecak", czyli jeszcze więcej przestrzeni na walizki. Ale jeśli nie urządzamy jakiejś autokarowej "przeprowadzki" to standardowa powierzchnia luków powinna być wystarczająca.

Doświadczenie

Przy porównywalnych cenowo ofertach starajmy się wybierać przewoźników o ugruntowanej pozycji na rynku. Doświadczenie to ogromny atut w branży jaką są przewozy autokarowe. Jeśli wybieramy mało znaną firmę, to koniecznie sprawdźmy częstotliwość kursów w dane miejsce.

Możliwości zmiany rezerwacji biletu

To kolejny ważny element, który wymaga sprawdzenia. A dokładniej, czy istnieje możliwość "przebukowania" biletu na inny termin lub całkowita z niego rezygnacja oraz jakie firma pobiera za to opłaty. Może się zdarzyć, że takich usług przewoźnik nie oferuje lub wysokość opłat jest astronomiczna.

Zniżki

Przy zakupie sprawdźmy czy przejazd "w obie strony" jest tańszy od jednostronnego. Z reguły właśnie tak powinno być. Zniżkowe ceny biletów powinny obejmować dzieci, młodzież, emerytów, właścicieli popularnych kart jak Euro26 czy SISC, inwalidzi oraz ich opiekunowie. W ogóle im więcej zniżek, tym lepiej.

Bezpieczeństwo

Obecnie nad naszym bezpieczeństwem, jako podróżnych, powinno czuwać zwykle dwóch kierowców, którzy co kilka godzin się zmieniają. Przy dalszych wojażach dochodzi jeszcze trzeci zmiennik. Jeśli jakaś firma próbuje zaoszczędzić kosztem naszego bezpieczeństwa, to omijajmy ją szerokim łukiem. Oczywiście mowa tu o kursach dalekobieżnych.

Czas przejazdu.

Jeśli zależy nam na szybkiej podróży, to porównajmy czas przejazdu na tej samej trasie u różnych przewoźników. Czasem różnica w przemieszczaniu się między punktem A i B potrafi wynosić kilka godzin.

Dodatkowe opłaty

Tę zakładkę trzeba przeczytać uważnie, żeby nie okazało się, że opłaty za dodatkowy bagaż, zmianę rezerwacji lub inne udogodnienia stanowią istotną część biletu. Takie koszty trzeba bezwzględnie wkalkulować w cenę, by zaoszczędzić sobie nerwów.

Z reguły wybieramy najtańszą ofertę na rynku, nie zwracając uwagi na inne detale. Okazuje się jednak, że "diabeł tkwi w szczegółach".